ŠD Sluníčka a Ježci ve "Čtenářském štrůdlu", 8. 3. 8.3.2017

V březnu, měsíci knih a čtenářů, pořádá Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm akce na podporu čtenářství pro děti i dospělé. My se k jedné takové odpolední akci s netradičním názvem Čtenářský štrůdl přidali a provázali ji také s dalšími čtenářskými aktivitami konanými v rámci činnosti školní družiny.

Každý rok od knihovny vyráží čtenářský štrůdl - průvod knihovníků, malých i velkých čtenářů a příznivců knihovny, kteří drží v rukou transparenty s čtenářskými hesly podporujících vztah ke knize a čtenářství. Průvod prochází středem náměstí, kde se pozdraví s vedením města pronesením děkovné zdravice. Poté plynule pokračuje dál, k soše čtenáře Čeňka Kramoliše, u něhož si všichni účastníci společně přečtou úryvek ze své oblíbené knížky a zakousnou k tomu štrůdl. Letos se součástí děkovného proslovu stalo společné předčítání textu, který obsahoval 750 písmen, stejně jako je let našemu městu.

Vztah k četbě a knihám si budujeme celý život, někdo jej nalezne v dětství, někdo si najde svou cestičku ke knihám později. Je jen na nás kolik času a prostrou knihám ve svém životě vyhradíme a jaký vztah k nim zaujmeme. O tom, že čtení není nuda, ani ztráta času, ale naopak zábavná cesta za poznáním přinášejícím potěšení, jsme se přesvědčili, když jsme se nad tím, proč vlastně čteme a co nám čtení přináší, nahlas zamysleli. To čím pro nás kniha opravdu je a co nám přináší, jsme vepsali do hřbetů knih v malovaných obrázcích, které budou zdobit zdi chodby před naší družinou. Vyrobili jsme si také své vlastní transparenty s tištěným obrázkem a k němu se vztahujícím citátem o poslání knihy, který jsme si vzali s sebou do průvodu. V den konání průvodu jsme si představili svou oblíbenou knížku, posilnili jsme se štrúdlem a vyrazili se svou knížkou a čtenářským transparentem do čtenářského štrůdlu.

Jana Kliková

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola