Adventní dílna u Ježků7.12.2017

Jako každým rokem, tak i letos děti ze školní družiny z oddělení Ježků, vyráběly s pomocí paní vychovatelky po celý týden tradiční i netradiční originální adventní věnce. Tradiční věnce byly vyrobeny z chvojí, netradiční z barevné pytloviny dotvořené jemnými vánočními ozdobami jako jsou dřevěné vločky, sušené pomeranče, skořice, barevné mašle, zlaté a stříbrné vánoční hvězdy a také mašle z barevné pytloviny.

Do dílničky k nám zavítal i host – sestřička Verunky Lukeštíkové Lucinka, která jí pomáhala s výrobou adventního věnce. Holky celý věnec udělaly společně samy a moc se jim povedl.

Všechny děti si v adventní dílně také vyrobily pomocí barviček na sklo originální svícen ze skleničky od přesnídávky, do kterého dostaly čajovou svíčku a doma jim tak po zapálení může zpříjemnit čekání na Ježíška.

Adventní doba je období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti, radostného očekávání příchodu Spasitele. Od 19. století se stal adventní věnec tradičním symbolem adventu. Adventní věnec má v zemích různou podobu. V České republice a v katolických zemích je nejčastěji tvořen čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové a jedna růžová. Fialová svíce symbolizuje pokání, ztišení a čekání.

První adventní neděle bývá mezi 27. listopadem a 3. prosincem. V tuto neděli zapalujeme na adventním věnci první adventní svíčku, která je fialová – svíce proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, které říkáme betlémská. Tato svíčka nám symbolizuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.

Třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, pastýřskou svíci, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je skoro téměř u konce a adventní období získává slavnostní ráz.

Čtvrtou adventní nedělí zapalujeme poslední fialovou svíci, je to svíce andělská, která představuje mír a pokoj. Tato neděle může připadnout i na Štědrý den, kdy západem sluníčka končí adventní doba a začíná doba vánoční.

Po celou dobu adventu v oddělení Ježků zavládne vánoční atmosféra, která bude doplněná zpěvem vánočních písní, výrobou vánočních dekorací, rybiček přání a dárků…

Na závěr bych chtěla pochválit všech 20 děti, které vyráběly adventní věnce, protože vytvořily opravdu nádherné výtvory, které udělaly radost nejenom jim, ale i rodičům a mně.

Pavla Kolářová

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola