Výprava za čarovnými bytostmi z moravských pověstí19.1.2018

Ve čtvrtek 18.1.18 jsme s dětmi ze školní družiny III. oddělení ŠD navštívili rožnovskou městskou knihovnu, kde na nás čekala v příjemném prostoru podkrovní galerie hodná paní knihovnice Ilonka Kroupová s knížkami a vyprávěním o čarovných a strašidelných bytostech z moravských pohádek, legend a pověstí.

Po úvodním prověření našich znalostí ze světa českých strašidel, jsme se společně zamýšleli nad tím, jak to vlastně se strašidly a strašením ve skutečnosti bylo, jak a proč strašidla vůbec vznikla, při jakých příležitostech a jakým způsobem strašila. Zaměřili jsme se na známá historická a přírodní místa v našem okolí (hrady, skály, kopce a jezera) a zjistili jsme, že skoro každé z nich je opředeno nějakým zvláštním příběhem s tajuplnými ději a nadpřirozenými bytostmi. Dokonce se nemálo z nich událo přímo v našem městě a jeho blízkém okolí, na místech, která dobře známe.  Jak ona pověstná strašidla vypadala, jsme si ukázali v lexikonu bubáků. V tomto užitečném průvodci pro zkoumání strašidel všeho druhu je možnost vyhledat si o nich velmi detailní informace a prozkoumat místa a příběhy s nimi spojené. Také jsme dostali mapu a obrázky a společně jsme si ukazovali a hledali ona místa, o kterých jsme si v souvislosti se strašidly četli a vyprávěli.

Na závěr jsme si ještě ověřili naše „překladatelské dovednosti“ z valašského nářečí, uspěli jsme a dokázali si, že ani mluva našich předků s neobvyklými slovy a výrazy nám stále ještě není cizí. S dobrým pocitem z přátelské besedy, vypůjčenými knížkami i darovanými časopisy jsme spokojeně odcházeli domů.

ŠD Sluníčka, III. odd., Bc. Jana Kliková

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola