Historie a příběhy Rožnova pod Radhoštěm se ŠD21.3.2018

Všechna oddělení ŠD se již podruhé v tomto školním roce zúčastnila návštěvy VMP. Tentokrát jsme společně s naším průvodcem, panem Mgr. Danielem Drápalou, Ph.D., poznávali historii našeho rodného městečka Rožnova pod Radhoštěm, která je mistrně zpracována ve stálé interaktivní expozici VMP, jíž je sám autorem.

Naše procházka začala poznáváním nejstarších časů spojených se vznikem našeho města a historií rožnovského hradu. Ukázali jsme si erby rodů, které hrad obývaly a vlastnily, dozvěděli jsme se, že na hradě měli také draky, anděly a mnoho jiných symbolických obrázků vyrytých do kachlového zdobení, které tvořilo jeho výzdobu. Posvátnou atmosféru spojenou s velikonočními svátky, které nám již klepou na vrátka, jsme měli možnost pocítit v tajuplně osvícené jeskyni, jež symbolizuje místo posledního odpočinku a zmrtvýchvstání Ježíše Krista odkazující na významnou úlohu křesťanské tradice v životě našich předků. Naše kroky posléze zamířily na rožnovský rynek, dnešní náměstí, které svým množstvím zboží k nákupu i prodeji na jednom místě pro přirovnání plnilo funkci dnešních supermarketů. Na náměstí jsme také vzhlédli k soše svatého Floriána, který je patronem hasičů a dozvěděli se, že symbolicky chránil naše náměstí před požárem. Seznamujeme se s historickým hasičským náčiním a zkoušíme činnosti, které v případě nešťastného vzniku požáru pomohly jeho rychlému šíření zamezit. Po náročném výkonu si jdeme odpočinout a relaxovat do lázeňského prostředí rožnovského parku, kde se setkáváme s lázeňskými hosty z blízka i daleka přijíždějícími se zde léčit čistým vzduchem a žinčicí z ovčího mléka. Uprostřed naší výpravy se nám do cesty postavil velký kvádrovitý kámen, sáhneme si na něj pro štěstí a dozvídáme se, že přesně takový byl vyloupnut z posvátné hory Radhošť a vložen do základů našeho pražského národního divadla.

Druhou půli cesty za příběhy města Rožnova tvoří poznání práce a obživy obyvatel našeho městečka. Holky obdivují ručně háčkované salónní rukavičky pro dámy, pozornost kluků zlákala sbírka exotických předmětů a úlovků z cizích krajů bohatého pana lékárníka. Všichni jsme pak byli nadšeni z příjemného a sladkého posezení v historické rožnovské cukrárně, kde jsme si mohli přečíst starodávné noviny a podívat se na historický zmrzlinovač.

Zážitků máme daleko víc než se vleze do tohoto článku, velmi děkujeme za příjemný a hodnotný výklad našeho pana průvodce a za možnost udělat si výlet za poznáním do dávných časů našeho městečka Rožnova pod Radhoštěm.

Za ŠD Jana Kliková

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola