Zájezd do Anglie20.5.2015

Ve dnech 19.4. – 24.4. se vybraní žáci 7. a 8. tříd zúčastnili poznávacího zájezdu do Anglie. Většina žáků byla v Anglii poprvé.

Přípravy byly v plném proudu a všichni se už nemohli dočkat, až nastane den odjezdu.

V neděli ráno jsme se sešli na vlakovém nádraží v Rožnově. První část naší cesty byla směřována do Prahy, kde na nás čekal zájezdový autobus. V Praze jsme nastoupili do našeho autobusu a dlouhá cesta byla teprve před námi. Překročili jsme česko-německé hranice, projeli jsme Belgií, až jsme dorazili do francouzského přístavu Calais. Do Anglie jsme se přepravovali trajektem přes kanál La Manche. Cesta rychle ubíhala, a když jsme spatřili bílé útesy, věděli jsme, že je před námi anglický přístav Dover. Do Anglie jsme dorazili v pondělí v brzkých ranních hodinách. Měli jsme před sebou vskutku pestrý program…

První den jsme strávili v Londýně. Procházeli jsme se čtvrtí Westminster. Viděli jsme House of Parlament, Big Ben, Westminster Abbey, London Eye, Trafalgar Square nebo třeba Buckinghamský palác. Poté jsme se přesunuli metrem až na Baker Street, kde jsme navštívili muzeum voskových figurín Madame Tussauds. Myslím, že největší náš zážitek byl právě z tohoto velkolepého muzea. Večer jsme se poprvé seznámili se svými hostitelskými rodinami.

Druhý den jsme si ihned vyprávěli zážitky z rodin, jak vypadá jejich dům, jaké mají jídlo, kolik mají dětí, zda chovají nějaká zvířata, …v úterý ráno bylo zkrátka o čem si povídat. Dopoledne jsme autobusem přijeli do rodiště Williama Shakespeara, Stratford upon Avon. Navštívili jsme jeho rodný dům a kostel, kde je Shakespeare pohřben. Odpoledne, po krásné procházce městečkem, jsme se autobusem přesunuli do města Oxford. Navštívili jsme celý široký komplex oxfordské univerzity – Christ Church College, Merton College, univerzitní kolej St. Mary, Bodleian Library a další. Prostory Oxfordu byly použity jako filmová předloha pro natáčení fantasy filmů o Harry Potterovi.

Ve středu dopoledne jsme jeli na výlet do lázeňského města Bath s pozůstatky římských lázní, opatstvím Bath Abbey a muzeem Jane Austinové. Odpoledne jsme se zastavili v oblasti Salisburské lázně, kde jsme si mohli prohlédnout prehistorické památky Stone-henge a Avebury. Po cestě překrásným britským venkovem jsme se vraceli večer zpět do rodin.

Ve čtvrtek jsme zakončili náš program opět návštěvou Londýna. Zhlédli jsme velkolepou St. Paul´s Cathedral, poté jsme přešli po Millenium Bridge k divadlu The Globe a galerii moderního umění Tate Modern. Následovala příjemná pěší procházka podél Temže. Cestou jsme viděli krásnou loď sira Francisca Drakea – Golden Hind, naskýtal se nám i hezký pohled na křižník z 2. sv. války HMS Belfast. Odpoledne jsme navštívili Tower of London, kde nás provázel anglicky mluvící průvodce Mike. Viděli jsme korunovační klenoty, vyfotili jsme se s Beefeaterem a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Z Tower of London byl krásný pohled na obdivuhodný Tower Bridge. Nakonec nás čekala plavba lodí po Temži. Dopluli jsme až do Greenwich, kde jsme navštívili nultý poledník. Večer jsme se vrátili zpět k našemu autobusu a čekala nás dlouhá cesta domů. K přesunu na pevninu jsme tentokrát nezvolili trajekt, nýbrž Channel Tunnel. Odjížděli jsme plni nových zážitků a vzpomínek. Do Rožnova jsme dorazili v pátek večer. Na vlakovém nádraží nás už čekali natěšení rodiče.

Chtěla bych poděkovat všem zúčastněným dětem, že celý tento náročný program zvládli na jedničku. Jsem opravdu hrdá na naše žáky. Důvodů je hned několik… Kromě toho, že se  všichni chovali příkladně a vzorně reprezentovali naši školu, ukázali, že je na ně spolehnutí a že dohromady tvoříme jeden velký tým. Velký dík patří oběma řidičům, kteří s námi jeli jako v bavlnce, a v neposlední řadě panu průvodci, který nás provázel všemi krásnými anglickými místy. Děkuji všem za pěkné společně strávené dny.

Jana Štěpánková, vedoucí vychovatelka

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola