Výzkum svačiny - Ekotým27.9.2019

Předcházení vzniku odpadů
Členy Ekotýmu napadlo, že by bylo zajímavé zjistit, kolik dětí ze ZŠ Pod Skalkou nosí svačiny ve svých krabičkách, a tím nevytváří tolik odpadu jako ti, kteří denně svačiny kupují. Stejně tak s pitím. Otázka zněla: „Kolik žáků nosí denně vlastní láhev a kolik kupuje PET lahve v nejbližších supermarketech?“ Jak to celé probíhalo? Během června letošního roku jsme obešli s paní učitelkou Mrlíkovou všechny třídy ve škole. Abychom svačiny ještě viděli, návštěvy tříd probíhaly 2. vyučovací hodinu. V úvodu jsme vysvětlili náš záměr, nechali jsme si ukázat jejich lahve a krabičky, vše vyfotili, spočítali a rozebrali situaci ve třídě i s vyučujícím v právě probíhající hodině. Byli jsme mile překvapeni pestrou paletou svačinových krabiček a lahví na nápoje. Při výzkumu jsme zjistili, že někteří nenosí do školy svačinu ani pití.
A jak výzkum, kterého se zúčastnilo 285 žáků naší školy, dopadl v procentech?
80 % dětí nosí vlastní lahev s nápojem připraveným doma (např. čaj, vodu se sirupem)
13 % dětí si kupuje pravidelně nápoj v PET lahvích
  7 % dětí nepřineslo do školy nápoj žádný (někteří z nich měli ve škole kelímek na vodu)
75 % dětí přineslo do školy svačinu z domova ve vlastní krabičce
19 % dětí si svačinu koupilo v obchodě a přineslo v sáčku
  6 % dětí bylo bez svačiny
Ekotýmáky výzkum velmi bavil. Pořízenou dokumentaci si můžete prohlédnout ve škole na nástěnce. Na projektovou výuku na téma „Předcházení vzniku odpadů“ jsme dostali od Města Rožnov p/R finanční příspěvek, který jsme využili na materiální zajištění, fotodokumentaci a odměny dětem. Tématu se budeme věnovat dále. Vytvoříme pracovní listy, aby žáci pochopili, proč nemají vytvářet zbytečný odpad a jaké svačinky a pití jsou zdraví prospěšné.
    
                           Váš Ekotým s p. uč. Mrlíkovou                                     
 
 

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola