Velikonoce v muzeu31.3.2016

V pondělí a úterý před velikonočními svátky se žáci 1.A, 1.B a 2.A podívali do Valašského muzea v přírodě, kde byl pro ně připraven program s ukázkou velikonočních zvyků a tradic. V jednotlivých dřevěných chalupách dětem strýčkové a tetičky  povyprávěli o velikonočních zvycích na Valašsku.

Společně jsme si pochutnali na pučálce a jidáších z kynutého těsta s medem. Děti se podívaly, jak se plete velikonoční pomlázka, ozdobily si vrbovou metličku mašlemi a naučily se zdobit vajíčka voskem.

Při procházce po dědině také zhlédly  tradiční lidový zvyk „Vynášení Mařeny“.  Naši valašští předkové v jejím vynášení ze vsi spatřovali i zbavování se nemocí a všeho starého, co mělo s končící zimou odejít. Na Valašsku byla Mařeně přisuzována i magická moc – pohazování slámy nebo popela ze spálené figuríny po polích mělo zabezpečit dobrou úrodu.

Katka Knápková

 

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola