Vánoce na zámku Lešná14.12.2021

Vánoce na zámku v Lešné

Dne 7. prosince žáci 3.A a 3.B navštívili zámek Lešná. Zúčastnili se vánočního programu, který na zámku každoročně probíhá.

Program byl rozdělen na dvě části - prohlídka zámku a tvořící dílna.

První část děti strávily v historické zámecké třídě, kde se setkaly s autentickým prostředím staré doby. Paní průvodkyně děti seznámila s tradicemi a Vánocemi v minulosti. Děti viděly nazdobený stromeček přírodninami a prostřený stůl, ochutnaly sušené ovoce. Povídaly si o tom, co lidé v chalupách vařili, jak slavili Vánoce. Žáci mohli zakusit skutečné prostředí a vnímat Vánoce z jiné perspektivy. Lidé v chudých chalupách si nedávali dárky, nadělovali si sušené ovoce nebo pečené pány. Podle toho jaká byla úroda. Žáci na tuto tématiku s paní průvodkyní aktivně diskutovali.

V druhé části prohlídky jsme navštívili zámek a jeho jednotlivé pokoje – knihovnu, dámský salónek, lovecký salónek atd. Paní průvodkyně dětem vyprávěla o rozdílech Vánoc na zámku. Děti měly možnost porovnat tato dvě odlišná prostředí. Zámek byl nádherně vyzdoben vánočními stromy a baňkami z Karolínky. Děti si mohly všimnout honosnější výzdoby, bohatších pokrmů. Lišily se taky dárky pod stromečkem. Jelikož lidé na zámku měli více peněz než lidé v chalupách, mohli si dovolit dražší dárky – dřevěné lyže, saně. Porovnávali jsme tedy Vánoce ve starobylé chalupě a Vánoce na zámku.

V poslední části tohoto vánočního dopoledne byla na programu tvořící dílna. Děti vyráběly betlémy. Pracovali s lepidlem, látkami, přírodninami. Tvoření betlému děti moc bavilo, svoje výrobky si mohly odnést domů. Všichni jsme si odnesli i nádherné vzpomínky ze zámeckého prostředí.

Projektový den financovaný EU se velmi vydařil.


 


 

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola