Jiří Gallo získal ocenění Technický talent14.10.2016

Jiří Gallo, žák 9. B, byl v rámci Technického jarmarku vyhlášen Technickým talentem města Rožnov pod Radhoštěm za rok 2016.

Soutěž byla určena žákům 2. stupně, kteří byli úspěšní na technických soutěžích (např. z matematiky, chemie, fyziky, informatiky) anebo mají mimořádné technické schopnosti a výborné studijní výsledky v technicky zaměřených předmětech. Hodnotné ceny Jirkovi a dalším třem žákům rožnovských škol předal místostarosta města Jan Kučera společně s představiteli společností On Semiconductor ČR, s.r.o. a Brose CZ spol. s r.o. Společnost ON Semiconductor věnovala oceněným žákům notebook, pozváni byli na prohlídku společnosti a všichni také obdrželi příslib elektronických součástek pro své koníčky zdarma. Město Rožnov žákům věnovalo software Microsoft Office.

Jirka se už od malička s nadšením pohyboval ve světě techniky. Jeho pole působnosti je přitom široké. Navštěvoval technický a mechanický kroužek na SŠIEŘ v Rožnově p. R., kde se naučil mnoho z konstrukčních dovedností. Pak už se pustil do své domácí výroby elektrotechnických „udělátek“. Sestrojil např.: Marxův generátor s násobičem pro transformaci vysokého napětí, dále taky externí napájení ke svému notebooku z několika  4.5V baterií, trafo-kondenzátor pro el. impulzy a jednoduchou teslovu cívku.

Zabýval se také experimenty z chemie, kdy dokázal extrahovat a vyrábět čistý vodík nebo různé chemické ohňostroje.

Další jeho silnou doménou je programování. Naučil se sám porozumět základním algoritmům a pravidlům psaní v programech jako JAWA, Notepad++ nebo LIBGDX. Pomoci těchto programů pak nakonec vytvořil jednoduchou postřehovou hru a do mnoha projektů se ještě chystá.

Před Jirkou je ještě dlouhá cesta, ale s jeho nadšením a elánem má dveře do dnešního technického světa dokořán. K ocenění mu srdečně blahopřejeme!

Autor fota: MěÚ Rožnov

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola