Berlín 20152.11.2015

Ve dnech 4. – 9. 10. 2015 jsme jako němčináři vyrazili trochu bojácně do hlavní metropole SRN do Berlína. Tento projekt byl vyhlášen pro základní školy a bylo těžké odolat lákavé nabídce zajet se podívat zdarma do Německa a ještě navíc během školního roku.

Věděli jsme, že nás čeká týdenní pobyt v rodinách. Naše němčina není zdaleka tak dobrá jako angličtina. Proto ty obavy. Jako osmáci se učíme druhým rokem a jako deváťáci se učíme tento cizí jazyk třetím rokem. Doufali jsme, že si dokážeme říct alespoň o základní potravu a nebudeme hladovět. Pro jistotu jsme ale doma nabalili více řízků než obvykle. Již při odjezdu jsme se hodně pobavili, když jsme budili Davida osm minut po srazu ve 4:30 ráno. Ten si chtěl odjezd posunout o jeden den, ale to jsme mu nedovolili. Za půl hodiny byl sbalený a stál u kina s námi. Cestu z Hutiska absolvoval v tomto čase asi letadlem. Nebo je jeho maminka řidičkou „rallye“?

Cesta probíhala v pohodě.  Zastávka v Drážďanech v tamním zámeckém komplexu Zwinger byla spojena i s prohlídkou centra města. Poté jsme už dorazili do Berlína a ubytovali se v rodinách. Děvčata z deváté třídy, která jsou vždy velmi výřečná a nic je nerozhodí, začaly lehce panikařit a přemlouvat učitele, aby nevstupoval dříve než ony, že je přece nemůže nechat v autobuse samotné. Zvládly to, jako i všichni ostatní z naší školy. V rodinách byl celý pobyt příjemný, i když rozdíly byly značné. Byly to opět holky z devítky, které neměly v rodině wi-fi a hlásily, že bez připojení to během pobytu nemůžou vydržet. Vydržely a zvládly taky dlouhé procházky a výlet na Televizní věž (Fernsehturm) následující den. Na ni jsme výtahem vystoupali rychlostí 6 m/s a rozhled byl úžasný.

Každý den jsme navštěvovali na 4 vyučovací hodiny jazykovou školu, kde jsme byli konfrontováni se znalostmi našich známých z Hutiska, Val. Bystřice a Jindřichova Hradce, kteří s námi cestovali v autobuse z ČR. Vyučující byli rodilí mluvčí a vystřídali jsme se u všech. Každý s námi probíral jiné jazykové jevy a hodiny byly zaměřeny na různá konverzační témata, při kterých jsme měli možnost hodně komunikovat.

V dalších dnech následovaly prohlídky Postupimi a tamního nádherného rozlehlého parku Sanssouci (asi 289 ha). Byli jsme také u Braniborské brány (Brandenburger Tor), na Postupimském náměstí (Potsdamerplatz) s jeho moderní evropskou architekturou a u zbytků nechvalně známé Berlínské zdi.  Prohlédli jsme si ale také další památky a muzea, mezi kterými byl například Ostrov muzeí nebo muzeum Haus am Checkpoint s rozsáhlou výstavou témata Berlínské zdi a „železné opony“. Zajímavá byla také návštěva Říšského sněmu, kde jsme museli nejdříve projít kontrolou „rámem“. Námi předem hlášený kapesní nůž způsobil pro nás nepochopitelné pozdvižení a Kubovi jsme nůž mohli vrátit na příkaz přivolaného policisty až na území ČR. Na poslední den nám zbývalo navštívit Olympijský stadión vystavený pro olympiádu Berlín 1936, na kterém hraje nyní svá utkání fotbalový klub Herta Berlin. Na závěr nemohly chybět samozřejmě ani nákupy, kde mezi obchody vedl Primark se svým levným módním oblečením.

Cesta určitě splnila svůj cíl. Odnesli jsme si cenné zkušenosti, zážitky a vědomosti o památkách a ze školy, kde jsme obdrželi také evropský certifikát A1, který se nám bude hodit u přijímacích zkoušek na střední školy.   

M. Janošek         

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola