Batika voskem v hodinách UVČ1.3.2015

V hodinách Užitých výtvarných činností si žákyně 7. A a 7. B vyzkoušely tzv. Batiku voskem.

Pod pojmem batika se většině z vás jistě vybaví především v Čechách velmi rozšířené barvení textilií pomocí vyvazování nebo šití. Batik ale v pravém slova smyslu znamená zdobení textilií pomocí vosku, který slouží jako tzv. rezerva, tj. nanáší se na podklad jen pro to, aby se jím nakreslený vzor nezabarvil. Označení batik se používá nejenom pro hotovou látku, ale i proces vzorování textilií pomocí horkého vosku a barev. Tento princip využívající rezervy se v našich zeměpisných šířkách uplatňuje například při zdobení kraslic nebo při výrobě světoznámého českého modrotisku. Batikování je tradiční javánská technika, která byla 2. října 2009 prohlášena organizací UNESCO národním nehmotným kulturním dědictvím Indonésie. Vosková batika okouzlí svými možnostmi. Lze ji použít k volné malířské tvorbě, ale i k výrobě nejrozmanitějších doplňků vašeho šatníku i interiéru.

Mgr. Michaela Kubiszová - vyučující UVČ

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola