Basket a postup do republikového finále8.4.2019

Na ZŠ Pod Skalkou vyrůstají naděje pod vysokými koši

Děvčatům ze ZŠ Pod Skalkou z Rožnova pod Radhoštěm se podařil husarský kousek, když vyhrála okrskové, okresní a následně také krajské kolo v basketbalu žákyň druhého stupně. Za odměnu se mohla zúčastnit kvalifikace o účast na finálovém republikovém turnaji, která se konala v úterý 2. 4. 2019 v Kroměříži.


Na kvalifikaci odjížděla děvčata trochu nervózní, ale hlavně kompletní. Z devítičlenného týmu, který si kvalifikaci vybojoval, nechyběl nikdo. Mikrobusem se s děvčaty svezli do Kroměříže také jejich spolužáci z 9. ročníku, kteří se vybavili školní vlajkou a chutí hnát děvčata k dalším vítězstvím. Společně s Podskalačkami, vítězkami Zlínského kraje, se do kvalifikace probojovaly dívky ze ZŠ Dr. Horáka z Prostějova, které zvítězily v Olomouckém kraji, a děvčata ze ZŠ Npor. Loma z Příboru, vítězky Severomoravského kraje. „Na republiku“ postupoval pouze vítěz kvalifikace a tak bylo jasné, že může jít o každý koš.
V prvním utkání se děvčata utkala se ZŠ Dr. Horáka z Prostějova a hned od počátku bylo utkání vyrovnané. Ani jedno družstvo si nevytvořilo v prvních dvou čtvrtinách větší náskok. Poločasový výsledek 15:13 nemohl děvčata uklidnit. Třetí třetina utkání hraného na 4x6minut pokračovala v bojovném duchu, ale ani jedno družstvo si nevytvořilo náskok. Teprve na začátku poslední čtvrtiny strhly holky z Podskalky několika koši vítězství na svou stranu, přes jejich těsnou obranu se soupeřky prosadily pouze jedenkrát za dva body a tak si Podskalačky po výhře 27: 21 připsaly důležité vítězství do tříčlenné tabulky. V druhém utkání se utkaly jejich soupeřky a vyrovnanost skupiny se potvrdila jednobodovým vítězstvím ZŠ Dr. Horáka z Prostějova (15 : 14). V posledním utkání nastoupila ZŠ Pod Skalkou proti holkám z Příboru a k postupu jim stačila remíza, ale na tu se v basketbale hrát nedá. V první čtvrtině se holky z Podskalky prosazovaly za dva body a proměnily také jednu šestku. Jejich soupeřky se ale trefily dvakrát za tři body a jednou za dva. Po první čtvrtině byl tedy stav 9:8. Obraz hry se nezměnil ani do poločasu, holky opět obdržely koše za tři body a za dva body, když nedokázaly včas přistoupit k hráčkám soupeře střílejícím ze střední vzdálenosti. Nicméně také Podskalačky dokázaly pravidelně skórovat, především z pod koše, kde se prosazovala vysoká Katka Ebenhoehová. Poločasové skóre 19:13 bylo nadějné. Vstup do třetí části byl opět dobrý a v poslední čtvrtině už Podskalačky vedené kapitánkou Vendy Zlámalovou, která navíc dokázala skórovat 2x za tři body, nepřipustily obrat v utkání a zvítězily 41:28. Na hřišti se během druhé půle vystřídala celá lavička, a po závěrečném klaksonu se začalo oslavovat i s fanoušky. Navíc se holky dozvěděly, že republikové finále se hraje koncem dubna v Karlových Varech a je to třídenní akce. O co větší byla radost dívek, o to větší bylo překvapení pro dvojici trenérů Zdenek Tolar a Miloslav Janošek, které tento úspěch nadchnul, ale zároveň také překvapil, protože republikové finále a ještě ve „Varech“ je opravdu historický sportovní úspěch ZŠ Pod Skalkou. Tak držme holkám ve finále palce.    
Dne: 3. 4. 2019 v Rožnově pod Radhoštěm
Autoři článku: Miloslav Janošek, Zdenek Tolar

Výběr z fotogalerie - zobrazit celou fotogalerii

Zajímavé odkazy

Logo základní školy Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm, Podskalio Škola